Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 23, 2014, 14:02:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Skauci św. Bernarda

http://ssbc.pl/
184495 wiadomości w 5212 wątkach, wysłana przez 1215 użytkowników
Najnowszy użytkownik: docent0
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny  (Przeczytany 4328 razy)
max
rezydent
****
Wiadomości: 284

« dnia: Czerwiec 03, 2012, 17:40:08 pm »

Szanowni Panstwo, googlowalem ale nic nie znalazlem (moze zle szukalem?), wiec stawiam to pytanie na forum:
 jak to jest z obowiazkiem niedzielnym, jesli wierny bierze udzial we Mszy Jana XXIII sprawowanej w sobote wieczorem? Wypelniony zostaje (lub: moze zostac przez udzial w niej wypelniony) obowiazek niedzielny, czy nie?  A co jesli wierny udaje sie na sprawowana ze sobotniego formularza msze, poniewaz ma watpliwosc, czy w niedziele bedzie mogl pojsc do kosciola?
 Zaslyszalem wlasnie o pewnym sporze na ten temat, i chcialbym poznac panstwa zdanie.

Jesli to pytanie juz gdzies padlo,  wdzieczny bede za linka i informacje.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3103

« Odpowiedz #1 dnia: Czerwiec 03, 2012, 18:24:16 pm »

1. Zostaje. „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK, kan. 1248, § 1)

2. Wówczas nie jest zobowiązany pod grzechem do szukania Mszy św. w niedzielę.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 5290


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #2 dnia: Czerwiec 03, 2012, 20:21:19 pm »

Pamiętajmy tylko, co to jest wieczór: okres między zachodem Słońca a nocą.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 10 XI
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4601

« Odpowiedz #3 dnia: Czerwiec 04, 2012, 09:48:02 am »

Wikipedia podaje, że sobotnie wieczorne msze wprowadził Pius XII? Czy to prawda?
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reformy_liturgiczne_Piusa_XII
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 5290


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Czerwiec 04, 2012, 09:52:51 am »

tak, we Wielką Sobotę
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 10 XI
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4601

« Odpowiedz #5 dnia: Czerwiec 04, 2012, 10:01:38 am »

,,W ostatnich wiekach Kościół celebrował mszę do południa. Po południu celebrował w wigilie świąt, po nonie a przed nieszporem, czyli między piętnastą a osiemnastą. Z powodu ogromnych ruchów ludności w czasie II wojny światowej, tymczasowo zezwolono na celebracje wieczorne. Msze te okazały się dość popularne. Pius XII zezwolił także na odprawianie mszy niedzielnych w sobotę wieczorem". Czy tylko Wielkiej Soboty?  to dotyczy, z tekstu Wikipedii wynika że każdej soboty
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3103

« Odpowiedz #6 dnia: Czerwiec 04, 2012, 10:13:06 am »

Wikipedia się myli.

Udzielamy Ordynariuszom władzy zezwalania kapłanom na odprawianie Mszy świętej wieczornej, jeśli okoliczności tego wymagają z tym jednak, by Msze św. nie zaczynały się przed godzina czwartą po południu. Msze wieczorne mogą być odprawiane w święta nakazane, w święta nakazane zniesione, w pierwsze piątki miesiąca, także w uroczystości, gdy jest wielki napływ wiernych, oraz raz w tygodniu poza dniami już wymienionymi.
(...)
Dan w Rzymie, u św. Piotra, w roku 1953, dnia 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pana, Pontyfikatu Naszego roku czternastego
PIUS PP. XII


http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pius_xii/konstytucje/christus_dominus_06011953.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4601

« Odpowiedz #7 dnia: Czerwiec 04, 2012, 10:14:54 am »

Dziękuję bardzo za informację. Ale to już obecnie jest nieaktualne. Wszędzie i każdego dnia są msze wieczorne. Dotyczy to też i KRR. Ale rozumiem powody, bo rano ludzie pracują.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2012, 10:18:29 am wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 1657

Lepiej słuchać innych, niż mówić samemu

« Odpowiedz #8 dnia: Marzec 05, 2013, 12:52:14 pm »

Sobotnie Msze wieczorne, na których można spełnić obowiązek niedzielny po raz pierwszy zostały wprowadzone za zgodą Stolicy Apostolskiej w 1964 r.

Encyklopedia katolicka, t. 13, kol. 433–434: Czesław Krakowiak, "Msza praefestiva"

W 1960 w liturgii Kościoła zach. Sobotnie Nieszpory przyjęły w Brewiarzu nazwę I Nieszpór niedzieli (podobnie jak w tradycji Kościoła wsch.); odtąd zaczęto przyjmować nowy sposób liczenia czasu dla niedzieli i uroczystości; Normy ogólne roku liturgicznego i kalendarza (1969) stanowią, że dzień liturg. trwa od północy do północy, a obchód niedzieli i uroczystości rozpoczyna się wieczorem dnia poprzedniego (nr 3: KPK z 1917, kan. 1246; KPK z 1983, kan. 202 § 1); norma ta stała się z czasem podstawą wprowadzenia niedzielnej Eucharystii w sobotę wieczorem; Stolica Apost. 1964 wyraziła na to zgodę jedynie w wyznaczonych Kościołach, z wyjaśnieniem, że udział w tej Mszy czyni zadość przykazaniu kośc.; pozwolenie to zostało uzasadnione rozwojem turystyki, trudnościami komunikacyjnymi oraz brakiem dostatecznej liczby kapłanów; 1969 Kongr. do spraw Duchowieństwa wydała wskazania dotyczące duszpasterstwa turystycznego, w których zalecała, aby w dni świąteczne i ich wigilie ułatwiać celebrację Mszy wieczornych oraz zbadać uważnie przydatność ich sprawowania już po I nieszporach niedzieli lub wigilii (AAS 61 (1969) 375); Msze praefestivae, początkowo sprawowane wyjątkowo, stały się z czasem praktyką coraz bardziej powszechną; Stolica Apost. zobowiązywała duszpasterzy do pouczania o myśli przewodniej tego zezwolenia (KL 6, 106) i takiego wychowania wiernych, aby od samego początku formacji religijnej postrzegali niedzielę jako dzień Pański oraz najstarszy i pierwszy dzień świąteczny, w którym zgromadzeni razem winni słuchać słowa Bożego i uczestniczyć w tajemnicy paschalnej; uczestnictwo w takiej Mszy jest już rozpoczęciem świętowania niedzieli lub nakazanego święta i może być połączone z przyjęciem Komunii Świętej; w wydanej przez Kongr. do spraw Biskupów instrukcji dotyczącej posługi pasterskiej biskupów (1973) Stolica Apost. przypomina, że ich zadaniem jest troska o to, aby Msza była celebrowana także dla wiernych, którzy w niedziele i święta wyjeżdżają na odpoczynek lub do pracy (gdy zachodzi taka potrzeba), w wieczór poprzedzający te dni; KPK z 1983 (kan. 1248 § 1) sankcjonuje wcześniejsze postanowienia Stolicy Apost. i przewiduje, już bez żadnych ograniczeń, możliwość wypełnienia obowiązku uczestnictwa w niedzielnej lub świątecznej Mszy także wieczorem dnia poprzedzającego.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4601

« Odpowiedz #9 dnia: Marzec 05, 2013, 12:58:29 pm »

Dzięki za wyjaśnienie. A więc to za Pawła VI to wprowadzono, a nie jak mylnie podaje Wikipedia za Piusa XII.
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 1657

Lepiej słuchać innych, niż mówić samemu

« Odpowiedz #10 dnia: Marzec 05, 2013, 13:02:47 pm »

Pierwsze regulacje dotyczące Mszy odprawianych w przeddzień niedzieli lub święta pojawiły się w 1965 r. (list ŚKO De Missa vespere sabbati z 25 IX 1965) i 1967 r. (instrukcja Eucharisticum mysterium, nr 28, z 25 V 1967).
Drugi z tych dokumentów podaje tak:

28. Msze święte niedzielne i świąteczne antycypowane wieczorem dnia poprzedniego

Jeżeli gdzieś na skutek zezwolenia Stolicy Apostolskiej wolno wieczorem w sobotę poprzedzającą zadośćuczynić obowiązkowi uczestniczenia we Mszy świętej niedzielnej, niech duszpasterze pilnie pouczają wiernych o myśli przewodniej tego zezwolenia i troszczą się o to, ażeby z tej przyczyny żadną miarą nie zostało zaciemnione znaczenie dnia Pańskiego. Takie bowiem zezwolenie ma to na uwadze, ażeby wierni w dzisiejszych warunkach łatwiej mogli uczcić dzień zmartwychwstania Pańskiego.
Bez względu na przeciwne zezwolenia lub zwyczaje taka Msza święta może być odprawiana tylko wieczorem w sobotę, w godzinach określonych przez ordynariusza miejsca.
W tych wypadkach winna być odprawiona Msza święta przewidziana w rubryceli na niedzielę, bez opuszczenia homilii i modlitwy wiernych.
To samo należy powiedzieć także o Mszy świętej, która dla tej samej przyczyny może być odprawiona wieczorem dnia poprzedzającego dzień świąteczny nakazany.

[Za: To czyńcie na Moją pamiątkę. Eucharystia w dokumentach Kościoła, opracował ks. Jan Miazek, Warszawa 1987, ss. 154–190.]
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 1657

Lepiej słuchać innych, niż mówić samemu

« Odpowiedz #11 dnia: Marzec 05, 2013, 13:08:35 pm »

Dzięki za wyjaśnienie. A więc to za Pawła VI to wprowadzono, a nie jak mylnie podaje Wikipedia za Piusa XII.

W Wikipedii (już w wersji angielskiej) pomieszano Msze wieczorne (Pius XII) z Mszami antycypowanymi, na których można wypełnić obowiązek niedzielny i świąteczny (Paweł VI). Dopiero od 1965 r. te Msze antycypowane mogły być odprawiane z formularza niedzieli albo następującego święta. Wcześniej ŚKO dała odpowiedź kard. Wyszyńskiemu (20 II 1962), że Msze wieczorne celebrowane po I Nieszporach niedziel albo świąt muszą być z dnia bieżącego, a nie następującego.
Zapisane
BMK
uczestnik
***
Wiadomości: 175


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #12 dnia: Kwiecień 14, 2014, 12:33:45 pm »

Czy wysłuchanie mszy w Wielką Sobotę tzw. mszy paschalnej wypełnia obowiązek wysłuchania mszy w pierwsze święto wielkanocne? Dziś odprawia się je zazwyczaj wieczorem, niegdyś popołudniu w sobotę i w niedzielę były jeszcze chyba dwie msze, a jeszcze dawniej odprawiano w nocy. Czy niegdyś również można było wypełnić obowiązek wysłuchania mszy w Wielką Sobotę.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3103

« Odpowiedz #13 dnia: Kwiecień 14, 2014, 13:29:32 pm »

Czy wysłuchanie mszy w Wielką Sobotę tzw. mszy paschalnej wypełnia obowiązek wysłuchania mszy w pierwsze święto wielkanocne?

Odpowiem przekornie: Mszę Wigilii Paschalnej odprawia się nie w Wielką Sobotę, tylko w pierwsze święto Wielkanocy (po Nieszporach Wielkiej Soboty). Dlatego na mocy KPK 1983, kan. 1248 wypełnia się w ten sposób obowiązek niedzielny.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
BMK
uczestnik
***
Wiadomości: 175


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #14 dnia: Kwiecień 14, 2014, 13:35:57 pm »

Czy wysłuchanie mszy w Wielką Sobotę tzw. mszy paschalnej wypełnia obowiązek wysłuchania mszy w pierwsze święto wielkanocne?

Odpowiem przekornie: Mszę Wigilii Paschalnej odprawia się nie w Wielką Sobotę, tylko w pierwsze święto Wielkanocy (po Nieszporach Wielkiej Soboty). Dlatego na mocy KPK 1983, kan. 1248 wypełnia się w ten sposób obowiązek niedzielny.

Dziękuję bardzo. Rozumowałem w ten sam sposób. Jednak przed reformami Piusa XII Wigilię Paschalną sprawowano przed nieszporami, do południa w sobotę. Stąd aktualna pozostaje cz. II mojego pytania. Jak to było kiedyś?
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: [FAQ] Msza w sobotę wieczorem a obowiązek niedzielny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.9 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!